4.7/5 - (3 votes)

    Wózki widłowe to kołowe pojazdy mechaniczne z napędem silnikowym. Są to bardzo wszechstronne pojazdy służące do transportu na bliską odległość różnego rodzaju materiałów. Wózków widłowych używa się w firmach logistycznych, fabrykach, magazynach, portach. Decydując się na zakup wózka widłowego, koniecznie należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak bezpiecznie transportować wózek widłowy. Zadbanie o odpowiedni transport tego mającego duże gabaryty urządzenia na szczęście nie należy obecnie do trudnych zadań.

    Transport wózka widłowego – jak zrobić to bezpiecznie?

    Na początek warto wyjaśnić, czym jest wózek widłowy. Jest to potoczna nazwa wózka jezdniowego podnośnikowego o napędzie silnikowym. W wózkach tych mogą być stosowane różne rodzaje napędu. Dlatego na rynku dostępne są wózki widłowe z napędem:

    • Elektrycznym. To najbardziej popularny typ wózków widłowych. Mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni;
    • Gazowym. Jako paliwo stosuje się w nich gaz LPG. W trakcie eksploatacji wózka gazowego wydzielane są spaliny, dlatego może on być używany wyłącznie na otwartej przestrzeni;
    • Spalinowym. Na ogół ten rodzaj wózków napędzany jest olejem spalinowym. Podobnie, jak wózek gazowy powinien być używany tylko na otwartej przestrzeni.

    Dla wózka widłowego charakterystyczna jest duża waga i spore gabaryty. Transport wózka widłowego jest więc poważnym wyzwaniem. Na czas transportu urządzenie to musi bowiem zostać odpowiednio zabezpieczone. Ponadto należy ustawić go w odpowiedniej pozycji.

    W jaki sposób można transportować wózek widłowy?

    Przewiezienie wózka widłowego to zadanie, które czeka nie tylko właścicieli nowo zakupionego urządzenia. Wózek może bowiem wymagać wymiany podzespołów czy naprawy. Niezależnie od tego, z jakiego powodu wózek widłowy musi zostać przetransportowany w inne miejsce, można zrobić to na bardzo różne sposoby. Można postawić na jego samodzielny transport, wybrać firmę, która oferuje sprzedaż wózków widłowych z transportem lub skorzystać z usług firmy, której specjalnością jest przewożenie maszyn o dużym gabarycie. 

    Opcja pierwsza jest bardzo trudna do zrealizowania. Wózek można bowiem przewieźć tylko na lawecie. Przed transportem należy go oczywiście na lawecie odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Opcja druga możliwa jest tylko wtedy, gdy konieczny jest transport nowo zakupionego wózka. Trzecie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku transportu wózka, który został dopiero zakupiony, jak i tego wymagającego naprawy bądź wymiany części. Rozwiązanie to wybierane jest więc naprawdę bardzo często. Co ważne, firmę specjalizującą się w transporcie wózków widłowych można znaleźć bez najmniejszych problemów.

    Jak odbywa się transport wózka widłowego?

    Bezpieczny transport wózka widłowego wymaga jego odpowiedniego zabezpieczenia. Przed transportem wózek należy wprowadzić na lawetę bądź inny samochód transportowy, a następnie przymocować go tak, aby aż do chwili dotarcia do miejsca docelowego był stabilny. W czasie przejazdu wózek widłowy nie może przewrócić się ani zjechać z lawety. Grozi to nie tylko jego uszkodzeniem, ale zagraża także bezpieczeństwu innych użytkowników drogi. Wózek koniecznie należy ustawić prosto. Ponadto należy pamiętać o zablokowaniu kół. Aby wózek nie przemieszczał się w czasie transportu koła blokuje się używając specjalnych blokad. Ważne jest także to, aby koła przylegały do podłoża. Wózek należy też solidnie przymocować. Pasy mocujące muszą być naprawdę bardzo solidne. Nie mogą być poprzecierane czy uszkodzone. Na czas transportu należy także opuścić całkowicie lub nawet zdemontować karetki wideł.

    Bezpieczny transport wózka widłowego jest możliwy. Zadanie to jest bardzo odpowiedzialne i wymagające. Na czas transportu wózek musi bowiem zostać odpowiednio zabezpieczony. Podczas przewożenia nie może bowiem poruszać się, gdyż stać się to przyczyną groźnego wypadku. Skorzystanie z usług specjalistycznej firmy transportowej jest więc rozwiązaniem najbardziej optymalnym.

    Udostępnij.
    Zostaw odpowiedź