4.7/5 - (3 votes)

  Magazynowanie to proces naprawdę skomplikowany, który – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – nie stał się prostszy wraz z rozwojem technologii. Wszystko z uwagi na ogromny popyt, a także nacisk klientów, aby cała obsługa odbywała się możliwie jak najszybciej. Decydując się na prowadzenie magazynu, trzeba unikać szeregu błędów, które mogą poważnie odbić się na funkcjonowaniu tego miejsca. Podpowiadamy o czym pamiętać i na co zwracać uwagę, aby osiągnąć magazynowy sukces.

  Niedokładna ewidencja inwentaryzacyjna

  Jeden z najczęściej popełnianych błędów polega na niedokładnym śledzeniu zapasów – w konsekwencji magazyn może być albo przeładowany, albo może brakować w nim towaru. Aby uniknąć tego problemu, wystarczy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Najlepiej postawić na sprawny system zarządzania magazynem, dzięki któremu prowadzenie ewidencji przestanie sprawiać jakiekolwiek trudności. UWAGA: jeśli magazyn jest naprawdę duży, to ręczne prowadzenie ewidencji może okazać się niemożliwe. Odpowiedni system zarządzania to absolutna podstawa we współczesnych magazynach, które mają działać sprawnie i bez zbędnych zakłóceń.

  Nieprawidłowe planowanie

  Aby efektywnie zarządzać magazynem, należy patrzeć przyszłościowo. Bardzo ważne jest, aby w pracy uwzględniać prognozowane stopy wzrostu. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, postaw na doświadczonego konsultanta, który wskaże na drogę, jaką powinna iść Twoja firma. Jeśli będziesz na bieżąco planował, nie musisz obawiać się nieprzewidzianych okoliczności. Pamiętaj, że zmieniać mogą się wymagania klientów, ale również działanie branży jako takiej. Brak odpowiedniego planowania odbije się poważnie na działanie magazynu. Może to z kolei odbić się na całym łańcuchu dostaw.

  Ignorowanie zasad bezpieczeństwa

  Procedury bezpieczeństwa nie są wprowadzane bez powodu. Jeśli chcesz uniknąć problemów z prowadzeniem magazynu, pamiętaj, że tym, czego nigdy nie należy ignorować są właśnie zasady bezpieczeństwa. Musisz zadbać o to, aby każdy pracownik został przeszkolony w tym zakresie. Zadbaj również o to, aby to, czego się nauczyli, było przez nich stosowane w codziennej pracy. Tym, co świetnie zachęca pracowników do wykonywania obowiązków zgodnie z wprowadzonymi zasadami są dodatkowe benefity.

  Rezygnacja ze szkolenia personelu

  Wielu przedsiębiorców nie chce inwestować w rozwój swoich pracowników. Tymczasem okazuje się, że jest to jeden z poważniejszych błędów. Udział w kursach i szkoleniach to najlepszy sposób na zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie tych, które już się posiada. To z kolei przekłada się na pracę na wyższym poziomie. Dodatkowo większe możliwości rozwoju przekładają się na mniejszą rotację pracowników, co jest korzystne dla każdej firmy – nie tylko tej, która prowadzi działalność magazynową. Warto pamiętać również o tym, aby pracowników doceniać. Premie motywacyjne i okolicznościowe to świetny sposób, aby utrzymać w firmie zgrany, świetnie sprawdzający się zespół.

  Niedostateczne dbanie o magazyn

  Kolejny błąd, który popełniany jest przez wielu właścicieli magazynów to niedostateczna troska o to, jak magazyn wygląda. W efekcie wiele elementów wyposażenia leży w miejscach, w których nie powinno ich być, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Nierzadko zdarza się, że oświetlenie nie działa tak, jak powinno, a cały magazyn po prostu tonie w kurzu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być wypadki, na skutek których u pracowników będzie dochodziło do wykluczających ich z pracy urazów. Aby magazyn działał sprawnie, należy zatroszczyć się o to, aby panował w nim porządek, a wszystkie ścieżki były przejezdne. Tym, co niewątpliwie może pomóc jest harmonogram sprzątania. Warto dbać o rotację pracowników tak, aby nikt nie czuł się gorszy. Za porządek w magazynie powinien odpowiadać cały zespół.

  Rezygnacja z automatyzacji

  Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przyszłością świata jest technologia. Od lat obserwujemy coraz to nowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym nasza praca jest zautomatyzowana. To sprawia, że staje się ona lżejsza i mniej obciążająca dla pracowników. Jednym z błędów popełnianych przez właścicieli magazynów jest rezygnacja z nowoczesnej technologii, a tym samym automatyzacji. Tymczasem każdy, kto na rynku magazynowanym chce pozostać konkurencyjny, musi stawiać na takie rozwiązania.

  Obecnie zautomatyzować można:

  • system przechowywania;
  • system pobierania.

  Dostępne są również takie innowacyjne rozwiązania, jak autonomiczne roboty mobilne. Mianem tym określa się maszyny, które dowolnie zmieniają swoje położenie i wykonują zadania, które zostały im zaprogramowane. Zalicza się do nich między innymi samojezdne wózki, które świetnie sprawdzają się szczególnie w naprawdę dużych magazynach. Prowadzenie magazynu to niewątpliwie ogromne wyzwanie. Aby mu sprostać, należy wystrzegać się kilku istotnych błędów. Te, które wskazaliśmy uważane są za najważniejsze – eliminując je, możesz znacznie usprawnić działanie swojej firmy, co niewątpliwie przełoży się na jakość świadczonych usług, a tym samym osiągany zysk.

  Udostępnij.
  Zostaw odpowiedź