4.7/5 - (3 votes)

  Szybko reagujące, kompaktowe i bardzo zwrotne wózki widłowe to modele przemysłowe, które wykorzystują szereg praktycznych funkcji w codziennej pracy. Jednak te ich mocne strony mogą również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli są używane niewłaściwie lub jeśli operatorzy nie mają kompletnej wiedzy na temat tego na czym polega bezpieczna jazda wózkiem widłowym. Aby zminimalizować ryzyko wypadków zarówno dla kierowców, jak i innych pracowników, w stosunku do wózków widłowych obowiązują specjalne przepisy bezpieczeństwa. Na przykład mogą jeździć tylko po obszernym instruktażu, który również należy regularnie powtarzać.

   

  W tym przewodniku dotyczącym bezpieczeństwa wózków widłowych możesz dowiedzieć się więcej o najczęstszych wypadkach z udziałem wózków widłowych i w jaki sposób możesz zwiększyć bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

  Praca na wózku widłowym – jakie zagrożenia?

  Według danych około 25% wypadków w miejscu pracy jest spowodowanych wypadkami wózków widłowych i powoduje to, że każdego roku hospitalizowanych jest ogromna ilość osób z poważnymi obrażeniami.

  Jakie sytuacje wypadkowe związane z obsługą widłowych są najczęstsze?

  1. Kolizje, w których wózek widłowy rani osobę trzecią – przyczyny:
  • nadmierna prędkość,
  • niewystarczająca widoczność,
  • brak prawidłowych oznaczeń,
  • wąskie korytarze i place manewrowe,
  • nieuwaga lub niedbalstwo kierowcy lub poszkodowanego
  1. Wózki przechylają się podczas podnoszenia ładunku lub na zakręcie – przyczyny:
  • przekroczenie dopuszczalnego ładunku,
  • nierównomierne rozłożenie obciążenia,
  • nadmierna prędkość.
  1. Upuszczenie ładunku – przyczyny:
  • ładunek nieodpowiednio zabezpieczony,
  • poluzowanie małych części,
  • wadliwe opakowanie.
  1. Urazy stawów, ścięgien i więzadeł podczas wsiadania i wysiadania – przyczyny:
  • skakanie z wysokości,
  • nierówny teren.

   

  Podczas gdy wywracający się wózek widłowy i urazy podczas wsiadania i wysiadania wpływają na kierowcę, spadające ładunki i wypadki przy rozruchu przede wszystkim zagrażają niezaangażowanym osobom trzecim. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, jak jeździć wózkiem widłowym, ale równocześnie pamiętając, że nie tylko operatorzy wózków widłowych muszą poznać instrukcje bezpieczeństwa, ale aby wszyscy pracownicy w magazynach i halach produkcyjnych obsługujących wózki widłowe byli świadomi zagrożeń.

  Jak jeździć wózkiem widłowym – wskazówki dla kierowców i nie tylko

  Korzystając z najczęstszych przyczyn wypadków wymienionych powyżej, możemy wywnioskować, czy jazda wózkiem widłowym jest trudna, co jest ważne podczas obsługi wózków widłowych i jakie sytuacje są szczególnie niebezpieczne. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i użytkowania wózków widłowych.

  Bezpieczeństwo użytkowania wózków widłowych – co trzeba wiedzieć?

  • Wózki widłowe powinny być obsługiwane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia.
  • Wózek widłowy należy chronić przed nieautoryzowanym dostępem, zawsze wyjmując kluczyk i przechowywać go w bezpiecznym miejscu. W zależności od modelu i konstrukcji wózek widłowy można również zabezpieczyć przed nieuprawnionym dostępem za pomocą kart chipowych lub kodów PIN.

  Praca na wózku widłowym – cykliczne odprawy dla wszystkich kierowców

  Warto podkreślić, że praca na wózku widłowym to nie tylko dbałość i przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy. Dokładne i regularne instruowanie pracownikom, jakie przepisy bezpieczeństwa obowiązują podczas obsługi wózków widłowych i wózków z przeciwwagą oraz jak je wdrożyć w praktyce – to kluczowe obszary, o których trzeba pamiętać – również w zakresie konserwacji tego sprzętu. Tutaj nierzadko może się okazać, że potrzebne jest serwisowanie sprzętu. Dlatego, jeśli odpowiadasz za ten obszar w swojej firmie – koniecznie przekaż instrukcje obsługi dotyczące zachowania w obszarach roboczych z obsługą wózka widłowego, a godnego zaufania zespołu specjalistów od konserwacji szukaj wpisując w wyszukiwarkę “serwis wózków widłowych wrocław” bądź inna, interesująca Cię lokalizacja.

  Dodatkowo zawsze musisz mieć pewność, że w całym środowisku pracy stosowany jest odpowiedni sprzęt ochrony osobistej. Obejmuje to noszenie kasku, butów ochronnych i kamizelki odblaskowej. Na koniec jeszcze raz ważna do podkreślenia jest codzienna kontrola wizualna i funkcjonalna wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy.

  Udostępnij.
  Zostaw odpowiedź