Prowadząc sklep internetowy lub dużą hurtownię musisz zadbać o to, by wszystkie procesy logistyczne przebiegały sprawnie. Bez tego trudno o szybką wysyłkę towaru do klienta, co jest aktualnie bardzo istotnym aspektem. Dowiedz się, jak wykonywać kompletację zamówień w e-commerce, by przebiegało to sprawnie.
Optymalizacja powierzchni magazynowej – jak to zrobić?
Kluczowe do tego, by sprawnie skompletować zamówienia, jest przemyślane zorganizowanie całej powierzchni magazynowej. W wielu firmach widuje się podejście, które całkowicie bagatelizuje konieczność przemyślenia tego, jak zagospodarować przestrzeń. Przede wszystkim należy zaplanować ustawienie regałów tak, by każdy pracownik miał łatwy dostęp do każdego produktu. Należy unikać sytuacji, w których pracownik ma problem z dostaniem się do jednego towaru, zanim nie przestawi dziesiątek pudeł. To częsty kłopot, zwłaszcza małych sklepach internetowych, które nie podchodzą poważnie do zadbania o ergonomię pracy. Ponadto wszystkie regały powinny być tak ustawione, by można było z pełną swobodą dostać się do każdego miejsca, także z użyciem specjalistycznego sprzętu – paleciaków ręcznych, czy wózków widłowych. W magazynach, w których nie zadbano o ergonomię, często dochodzi do sytuacji, w której dostęp do niektórych miejsc przy pomocy takich urządzeń jest ograniczony, a to potrafi radykalnie zmniejszyć efektywność pracy i sprawić, że pracownik traci nawet kilkadziesiąt minut na czynności, która mogłaby zając jedynie chwilę. Ważne jest także, by zadbać, aby każdy z pracowników miał łatwy dostęp do powierzchni biurowej, komputerów lub przełożonego, który nadzoruje sam proces kompletowania. W czasie szukania towarów i całego procesu przygotowywania paczki często trzeba skorzystać z komputera, by zweryfikować wytyczne dotyczące drobnych szczegółów – jeśli pracownik będzie miał kłopot z uzyskaniem niezbędnych informacji, straci sporo czasu. W dłuższej perspektywie może to bardzo radykalnie obniżyć efektywność pracy.
Dobierz odpowiednie wyposażenie magazynu
Kolejną kwestią jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt magazynowy, który umożliwi sprawną kompletację zamówień. Często drobne detale robią w tej kwestii niezwykle istotną różnicę, na co mało kto zwraca uwagę, zwłaszcza w mniejszych firmach. Pierwszą kwestią jest zaopatrzenie się w odpowiednie wózki ręczne dopasowane do charakterystyki sprzedawanego towaru. Pracownik nigdy nie powinien chodzić po całym magazynie bez odpowiedniego wyposażenia. To sprawia, że każdy towar musi przynieść do miejsca docelowego pakowania, a to generuje nawet kilka lub kilkanaście minut straty na zapakowaniu jednej paczki – w skali całego dnia straty są ogromne. Rozwiązaniem są dopasowane wózki magazynowe, które do dyspozycji w każdej chwili będzie miał każdy pracownik. W przypadku cięższych przedmiotów należy zadbać także o tak zwane paleciaki, czyli ręczne wózki widłowe. Są one przeznaczone do transportowania cięższych przedmiotów. Nie zawsze będą jednak optymalne, gdyż w wielu magazynach okażą się za ciężkie – wystarczy jeden taki wózek do transportu całych palet podczas dostaw. Na co dzień lepiej wyposażyć pracowników w lżejsze i poręczniejsze wózki. Zawsze trzeba też zwrócić uwagę na to, by decydować się na zakup sprzętu, który nie będzie sprawiał większych problemów. Wózki widłowe, czy paleciaki to urządzenia, które jak wszystkie inne ulegają awariom. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy dany model jest wystarczająco bezawaryjny, a ewentualna naprawa nie jest kłopotliwa – nie ma nic gorszego, niż brak sprzętu do transportu ciężkich przedmiotów na magazynie, gdyż to całkowicie paraliżuje pracę.
Zadbaj o akcesoria do kompletacji zamówień
Sprzęt do transportu to jednak nie wszystko. Powinieneś zadbać także o ergonomiczne akcesoria do pakowania, takie jak urządzenie do oklejania taśmą, akcesoria do wypełniania i naklejania etykiet, czy cały zestaw dobrze dopasowanych kartonów i wypełniaczy do kartonów. Jeśli powyższe akcesoria nie są pod ręką, czas pakowania produktu do wysyłki może wydłużyć się nawet dwu lub trzykrotnie.
Kompletowanie zamówień w e-commerce, a procedury
Niezwykle istotne do zoptymalizowania kompletacji zamówień w e-commerce jest także wdrożenie stałych procedur. Ogromnym błędem jest improwizacja w tym zakresie – prowadzi to do wielu nieporozumień i marnowania ogromnej ilości czasu. Procedury powinny zawierać dokładne wytyczne, które poprowadzą pracowników sklepu od sprawdzenia zamówienia w komputerze, aż po odłożenie spakowanej paczki w określone miejsce. Każdy pracownik ponadto powinien dobrze wiedzieć, które kroki ma podejmować, w jakiej kolejności. Na początku należy sprawdzić zamówienie pod każdym kątem, włączając w to wszystkie detale, takie jak np. typ danego produktu (jeśli jest ich wiele pod tym samym indeksem). To pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień, które trzeba korygować, tracąc czas. Następnie należy wprowadzić szczegółowe wytyczne, jak towar ma być pakowany – improwizacja w tym zakresie prowadzi do licznych opóźnień.