4.7/5 - (3 votes)

    Na współczesnym rynku pracy poszukiwanych jest wielu pracowników – do tych, którzy są bardzo pożądani zalicza się magazynierów. Potrzebują ich przede wszystkim firmy których specjalnością jest dystrybucja towarów, ale też te, które świadczą usługi pokrewne. Magazynier jest pracownikiem ważnym między innymi dla firmy, która oferuje wózki widłowe we Wrocławiu. Praca na stanowisku magazyniera jest bardzo odpowiedzialna, a znalezienie kompetentnych pracowników nie jest łatwe. Czy zawód ten można zaliczyć do przyszłościowych?

    Co należy do obowiązków magazyniera?

    Obowiązków, które ciążą na magazynierze jest naprawdę wiele – wbrew pozorom zajmuje się on nie tylko przyjmowaniem i wydawaniem towarów z magazynu. Do jego obowiązków należy również jego składowanie. To magazynier odpowiada za właściwe zarządzanie zasobami magazynowymi, jest odpowiedzialny również za prawidłowe przechowywanie towaru, który znajduje się w magazynie. Szczegółowy zakres obowiązków uzależniony jest przede wszystkim od profilu działalności firmy, w której jest zatrudniony oraz specyfiki magazynu.

    Jakie są zalety, a jakie wady pracy na stanowisku magazyniera?

    Każda praca, a więc także ta na stanowisku magazyniera, ma zarówno zalety, jak i wady. Do zalet z pewnością można zaliczyć to, że znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie jest naprawdę łatwe – ofert jest całe mnóstwo. Wad jest niewiele, w zasadzie wskazać można tylko dwie: w większości firm magazynierzy pracują na zmiany, a ryzyko wystąpienia jakiegoś urazu jest nieco większe niż w wielu innych zawodach. Wystarczy jednak, że pracując jako magazynier będziesz przestrzegał zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, aby żadna kontuzja Cię nie dotknęła. Możesz też liczyć na całkiem niezłe zarobki – średnie wynagrodzenie netto, a więc to wypłacane już do ręki, waha się w przedziale od trzech do czterech tysięcy złotych miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia może różnić się w poszczególnych regionach kraju. Jest też uzależniona od polityki płacowej panującej w danej firmie. Na jego wysokość wpływa również posiadane doświadczenie i dodatkowe kwalifikacje.

    Kto może pracować jako magazynier?

    Jeżeli chcesz pracować jako magazynier, dobrze byłoby, gdybyś posiadał uprawnienia operatora wózka widłowego. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli zamierzasz obsługiwać wózek widłowy we Wrocławiu jako pracownik magazynu znajdującego się na lotnisku. Praca magazyniera jest zajęciem samodzielnym, ale umiejętność pracy w zespole jest bardzo mile widziana. Sprawdzisz się na tym stanowisku także wtedy, gdy jesteś osobą punktualną, komunikatywną, dokładną i odpowiedzialną. Pracę możesz wykonywać w pozycji siedzącej albo w ruchu – raczej więc nie możesz cierpieć na dolegliwości ze strony układu mięśniowego czy kostno-stawowego. Być może po podpisaniu umowy o pracę niezbędne okaże się poznanie i opanowanie programu komputerowego, który usprawnia obsługiwanie magazynu. Jeśli znajdziesz pracę w dużym przedsiębiorstwie, jest duża szansa na to, że wiele Twoich codziennych obowiązków będzie zautomatyzowanych. Nie będziesz więc wykonywać tych samych, powtarzających się i nużących czynności. Aby pracować w tym sektorze, nie musisz posiadać wyższego wykształcenia, wystarczy ukończenie szkoły średniej.

    Czy magazynier to zawód z przyszłością?

    Wbrew pozorom na stanowisku magazyniera istnieją duże perspektywy rozwoju zawodowego. Możesz uczestniczyć w licznych szkoleniach i w ten sposób podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Pracując jako magazynier, będziesz mieć dużą swobodę w działaniu, co oznacza, że możesz wykazać się kreatywnością. Wymagania klientów z branży magazynowej są coraz większe, a metody zarządzania magazynami znacznie bardziej nowoczesne niż jeszcze kilka lat temu. Pojawiają się też nowe technologie, które sprawiają, że praca magazyniera staje się łatwiejsza i mniej męcząca. Nie bez znaczenia jest też to, że popyt na magazynierów nie słabnie, a wręcz przeciwnie – wraz z budową w wielu miastach kraju wielkopowierzchniowych magazynów zapotrzebowanie na magazynierów jest ogromne. Nic też nie wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości sytuacja zmieni się na gorszą.

    Udostępnij.
    Zostaw odpowiedź