Operator wózka widłowego to specjalista, który bez trudu znajdzie zatrudnienie. Co więcej, może on liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie. Tym, co jest jednak wymagane, aby wykonywać ten zawód jest licencja na wózek widłowy. Wózki widłowe we Wrocławiu są powszechnie wykorzystywane w halach, magazynach, dyskontach, sklepach wielkopowierzchniowych. Są to miejsca, w których przemieszcza się ciężkie ładunki. Z pomocą wózka widłowego można zrobić to naprawdę sprawnie. Zobaczmy, jak wygląda kwestia uprawnień na tego rodzaju sprzęt.
Dlaczego zdecydowano się na prowadzenie licencji na wózki widłowe?
Wielu osobom wózki widłowe wydają się urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze. Tymczasem okazuje się, że połączenie wózka widłowego z niedoświadczonym i zbyt pewnym siebie operatorem to niemalże gwarancja wypadku. O ile uszkodzony zostanie tylko ładunek, problem nie jest jeszcze tak duży. Gorzej, kiedy konsekwencją jest trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć operatora bądź osób postronnych. Licencja dla operatora wózka widłowego to dokument potwierdzający posiadaną wiedzę i umiejętności. Aby ją zdobyć, należy wcześniej ukończyć stosowny kurs, a następnie zdać egzamin państwowy. Można próbować podejść do egzaminu bez wcześniejszego kursu, ale jest to rozwiązanie dość ryzykowne. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z wózkami widłowymi, szanse na zdanie egzaminu w takim przypadku są niewielkie.
Jak wygląda kurs na wózki widłowe?
Decydując się na kurs na operatora wózka widłowego, warto wiedzieć, że składa się on z dwóch części:
- teoretycznej;
- praktycznej.
Podczas tej pierwszej kursanci poznają budowę wózków, a także zasady bezpiecznej z nimi pracy. Część praktyczna służy ćwiczeniu umiejętności operowania wózkiem. Na kurs mogą zapisać się osoby, które ukończyły osiemnaście lat. Warunkiem jest stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu kierowcy, a także wykształcenie minimum podstawowe.
Jakie są rodzaje uprawnień na wózki widłowe?
Licencja na wózek widłowy może obejmować różne rodzaje uprawnień. W grę wchodzą następujące licencje:
- I WJO;
- II WJO;
- III WJO.
Kategoria pierwsza daje uprawnienia na pięć lat. Pozwala na prowadzenie wózków jezdniowych specjalizowanych. Obejmuje wózki unoszące, które wyposażone są w zmienny wysięgnik, a także tak zwane wózki wysokiego składowania. Ta licencja na wózek widłowy pozwala na wykonywanie zawodu operatora również w kategoriach II i III. Kategoria II WJO to uprawnienia dziesięcioletnie. Obejmuje ona wózki jezdniowe, ale wykluczone są z niej te zaliczane do wyspecjalizowanych. Posiadacze kategorii II mogą kierować wózkami, do prowadzenia których niezbędna jest licencja z kategorii III WJO dająca również uprawnienia dziesięcioletnie. Warto podkreślić, że kategoria III WJO wybierana jest najrzadziej. Jest bowiem najbardziej ograniczona. Daje ona uprawnienia do kierowania wózkami jezdniowymi podnośnikowymi oraz prowadzonymi. Te drugie to takie, które operator prowadzi przed sobą.
Na jakie zarobki może liczyć operator wózka widłowego?
Jeśli wiemy już czy na wózek widłowy potrzebna jest licencja, możemy zastanowić się nad tym, na jakie zarobki może liczyć operator wózka widłowego. Decydując się na wykonywanie tego zawodu, można być pewnym, że wynagrodzenie na początku nie spadnie poniżej czterech tysięcy. W wielu wypadkach można liczyć na pensję, która jest kilkukrotnie wyższa. Oczywiście trzeba pamiętać o różnicach między poszczególnymi branżami, a także regionami. Generalnie jednak operator wózka widłowego to fachowiec, który jest naprawdę sowicie wynagradzany. Operator wózka widłowego to jeden z tych zawodów, który pozwala na bezproblemowe znalezienie zatrudnienia na naprawdę dobrych warunkach. Warto jednak pamiętać, że aby pracować w tym zawodzie, niezbędna jest licencja na wózek widłowy. Dokument ten wprowadzono po to, aby osoby, które chcą pracować na wózkach widłowych posiadały wiedzę i odpowiednie umiejętności w zakresie posługiwania się takim sprzętem. Wszystko oczywiście po to, aby poziom bezpieczeństwa pracy był znacznie większy.