W magazynie wykonywanych jest wiele różnych czynności. Nie ulega wątpliwości, że do tych najbardziej istotnych zalicza się przygotowywanie zamówień złożonych przez innych pracowników bądź przez klientów. Czynności te należą do skomplikowanych, co oznacza, że zajmują sporo czasu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wielu firmom zależy możliwie maksymalnym skróceniu tego czasu. Jeżeli Ty także chcesz zoptymalizować czas składania zamówień, możesz wdrożyć szereg działań, które sprawią, że będą one kompletowane szybciej. Co więcej, zminimalizujesz w ten sposób również ryzyko błędów.
Czym jest kompletacja zamówień?
Pod pojęciem tym kryją się czynności, które polegają na znalezieniu i pobraniu towarów, które zostały zamówione przez klienta. Proces kompletacji zamówień obejmuje także ich pakowanie i składanie w gotowe do wysyłki zamówienie. Jest to czynność wykonywana nie tylko w sklepach, które prowadzą sprzedaż przez Internet – również pracownicy niewielkich, jak i wielkopowierzchniowych magazynów muszą się z tym zmierzyć. Kompletacja zamówienia może odbywać się na różne sposoby, najczęściej polega ona na tym, że magazynier porusza się po hali magazynowej, wyszukując i zbierając zamówione towary. Tego typu rozwiązania nie sprawdzają się w każdym magazynie, w dużych centrach logistycznych kompletacja zamówienia odbywa się w sposób automatyczny.
Jakie są rodzaje kompletacji towarów?
Proces kompletacji towarów może być realizowany przez magazyniera. Może on przygotowywać zamówienie w różny sposób, najczęściej stosowane są metody:
- Pick and pack. Metoda ta polega na tym, że magazynier, przemieszczając się między regałami, kompletuje wszystkie zamówione produkty i gromadzi je w strefie pakowania. W przypadku tej strategii nie ma znaczenia, czy zamówienie zostało złożone w formie papierowej, czy elektronicznej.
- Pick by light. Ta wygodna metoda stosowana jest na ogół w nowoczesnych centrach logistycznych. Dla pracownika magazynu jest ona niezwykle wygodna, wyszukanie towaru ułatwia mu paląca się na poszukiwanym produkcie lampka.
W nowoczesnych, zautomatyzowanych centrach logistycznych pracownicy magazynowi wyszukują zamówione towary, korzystając z podświetlanych ekranów zainstalowanych na wózkach widłowych. Sygnalizują one, w którym miejscu znajduje się towar do skompletowania. Ze wszystkich metod kompletacji towarów ta pierwsza jest najtańsza, dlatego też stosowana jest najczęściej. Jej wadą jest to, że sprawdza się wyłącznie w małych magazynach.
W jaki sposób można zoptymalizować czas kompletacji zamówienia?
Niezależnie od tego, czy prowadzisz tradycyjną firmę, czy działasz w branży e-commerce, powinno Ci zależeć na jak najkrótszym czasie kompletacji, gdyż tylko dzięki temu zamówienie zostanie szybko wydane z magazynu, a w konsekwencji trafi do klienta bez zbędnej zwłoki. Metod kompletacji jest kilka – to na jaką się zdecydujesz zależy między innymi od wielkości hali magazynowej. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wdrożysz, w magazynie, który jest dobrze zaprojektowany czas kompletacji zamówienia będzie znacznie krótszy. Optymalizując czas, musisz więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się temu, jak wygląda użytkowany przez Ciebie magazyn. Jeśli projekt został zrobiony prawidłowo, wyznaczonych jest kilka stref: składowania, przyjmowania towarów, kompletacji. Znacznie ułatwia to pracę, pozwala wyeliminować zbędny chaos, sprawia, że każdy pracownik ma swoje miejsce.
Zadbaj też o to, aby regały bądź półki, które znajdują się w hali magazynowej były nie tylko wygodnie rozmieszczone, ale też dobrze oznaczone. Wybierz system składowania, który w Twojej firmie sprawdzi się najlepiej. Rozważ wdrożenie automatyzacji, postaw na nowoczesne i wydajne urządzenia do kompletacji zamówień – to, na jakie systemy się zdecydujesz w dużej mierze powinno zależeć od specyfiki branży, w której działasz. Pamiętaj również o dobrej jakości urządzeniach służących do wewnętrznej komunikacji, zadbaj także od odpowiednie opakowania, dzięki którym przewożenie czy przenoszenie towarów będzie znacznie łatwiejsze.